Bezpłatne leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla seniorów? Komu przysługują?

Wedle danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w trakcie pierwszego roku funkcjonowania projektu z bezpłatnych leków dla seniorów skorzystało 2,2 mln Polaków, otrzymując w ten sposób około 40 mln opakowań leków. Na rok 2017 zarezerwowano na ten cel 564 mln zł. Kto może skorzystać z bezpłatnych leków i na jakich warunkach? Dziś na blogu GoldCare.pl prezentujemy małe kompendium wiedzy na temat bezpłatnych leków dla seniora.

Komu przysługują bezpłatne leki z racji wieku?

Sytuacja materialna wielu polskich seniorów ze względu na niskie emerytury i brak innych dochodów. Jednocześnie podeszły wiek to okres, w którym niestety ujawnia się wiele chorób, a organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia. Bezpłatne leki dla seniorów z założenia mają stanowić receptę na rozwiązanie tego problemu. Z projektu może korzystać każda osoba, która ukończyła 75 rok życia, co jest weryfikowane na podstawie numeru PESEL, a w przypadku jego braku – daty urodzenia. W praktyce senior może zgłosić się do lekarza po stosowną receptę już w dniu swoich siedemdziesiątych piątych urodzin.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Ograniczenia w przypadku bezpłatnych leków

Program ma jednak swoje ograniczenia – przede wszystkim obejmuje jedynie preparaty znajdujące się na przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście. Aby receptę można było zrealizować za darmo, lekarz przepisujący preparat musi umieścić literę „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych”.  W przeciwnym razie senior mimo kwalifikacji wiekowej nie skorzysta z tej stuprocentowej zniżki. Fakt przepisania określonego preparatu nie oznacza jednak automatycznej kwalifikacji do projektu. Pacjent musi otrzymać ten lek na podstawie konkretnego wskazania. Gdy wskazanie jest inne, darmowy lek może już nie przysługiwać seniorowi.

Ile leków znajduje się na liście?

Pełny wykaz leków i wskazań objętych programem można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. W sumie obejmuje on 1500 pozycji, na co składa się prawie 700 różnych preparatów zawierających 113 substancji czynnych. Recepta może zostać wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę POZ. Z pewnością dla każdego seniora sporym benefitem jest skorzystanie z choćby jednego darmowego leku przyjmowanego na stałe, natomiast w przypadku rekordzistów będą to już znaczne oszczędności w skali rocznej.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Opieka dzięki oszczędnościom na bezpłatnych lekach

Jednak koszty leków to nie jedyne obciążenia jakie w Polsce ponoszą seniorzy. Wiele osób w podeszłym wieku wymaga stałej lub tymczasowej opieki i wsparcia, jakie nie zawsze jest w stanie zapewnić najbliższa rodzina. Na stronie GoldCare.pl prezentujemy między innymi wiele cennych wskazówek jak zapewnić najbliższej osobie opiekę doświadczonego specjalisty, który powinien wykazywać się również cierpliwością, empatią i kwalifikacjami. Dzięki pieniądzom zaoszczędzonym za sprawą bezpłatnych leków dla seniora, starsza osoba wspólnie z rodziną może zastanowić się nad taką formą wsparcia, by codzienne życie stało się bardziej radosne i komfortowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *