Choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego – przypadłości, które najczęściej dotykają seniorów

Jesień życia coraz częściej stanowi okres, w którym polscy seniorzy czerpią z niego garściami. W końcu na zasłużonej emeryturze nie trzeba już pracować. Nadchodzi czas, by wrócić do dawnych pasji, odkryć nowe lub zacieśniać więzi z bliskimi. Z czasem jedyną przeszkodą może stawać się zdrowie. Oto najczęstsze dolegliwości i choroby związane z podeszłym wiekiem, spośród których część wymaga zatrudnienia opiekunki osób starszych.

 

Osteoporoza

Z wiekiem naszym kościom zaczyna brakować minerałów, a odpowiednia dieta w coraz mniejszym stopniu jest w stanie zrekompensować niedobory. Szczególnie narażone na osłabioną wytrzymałość kości są osoby po 70 roku życia. W przypadku poważnego złamania nogi lub kości biodrowej wyrokiem może być unieruchomienie na dłuższy czas. Wówczas pomoc opiekunki osób starszych jest niezbędna, przynajmniej do czasu rekonwalescencji. Co więcej złamania w podeszłym wieku bywają źródłem powikłań prowadzących nawet do śmierci.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Choroba Parkinsona

Opiekunki osób starszych stosunkowo rzadko są zatrudniane do pomocy osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona. Drżenie kończyn jest nieprzyjemną dolegliwością i znacząco utrudnia samodzielne życie w zaawansowanych przypadkach, ale zwykle go nie uniemożliw. Tę chorobę możemy leczyć objawowo, jednak nie da się zahamować jej rozwoju.

 

Choroby serca i układu krążenia

Ta gama schorzeń jest typowa dla podeszłego wieku i bardzo szeroka. Wielu seniorów cierpi na nadciśnienie tętnicze wynikające z procesów zachodzących w naczyniach krwionośnych zwłaszcza po 70 roku życia. Równie poważnym problemem jest choroba niedokrwienna serca. Dolegliwości związane z krążeniem można leczyć i łagodzić jednak u osób starszych jest to niezwykle trudne, podczas gdy choroba bardzo osłabia organizm. Choroby związane z krążeniem nalezą do najczęstszych przyczyn zgonów.

 

Choroba Alzheimera

Na tę przykrą przypadłość choruje w naszym kraju około 200 tysięcy osób. Choroba Alzheimera rozwija się stopniowo. Każdemu z nas zdarza się zgubić klucze do domu lub samochodu, zapomnieć o spotkaniu czy pomylić czyjeś imię. W wieku podeszłym tym bardziej takie incydenty nie są niczym dziwnym, jednak ich większe natężenie powinno być niepokojące i może oznaczać wciąż nie do końca zbadaną i w praktyce nieuleczalną chorobę Alzheimera. Ostatecznie dochodzi do sytuacji w którymi pomimo dobrej kondycji fizycznej chorego konieczne staje się zatrudnienie opiekunki osób starszych lub całodobowe czuwanie rodziny, by chory niechcący nie zrobił sobie krzywdy.

Dolegliwości prostaty u mężczyzn

Tego typu dolegliwości, choć oczywiście spotykają wyłącznie mężczyzn również zaliczają się do najpopularniejszych chorób związanych z podeszłym wiekiem. Poważny rozrost prostaty z czasem coraz bardziej utrudnia oddawanie moczu i bywa problemem frustracji starszych mężczyzn. Prostata to również jeden z organów skłonnych do pojawiania się nowotworów, dlatego w podeszłym wieku szczególnie ważne są regularne kontrole.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *