Formy rozrywki dla seniorów

Formy rozrywki dla seniorów – kreatywne sposoby spędzania czasu

Opieka seniora nie sprowadza się tylko do pomagania mu w codziennych czynnościach. Ważne jest także dbanie o to, by spędzał czas w sposób produktywny, tym bardziej, że seniorzy to osoby które mają wyjątkowo dużą ilość wolnego czasu. Po latach aktywności zawodowej czy pracy w domu mają wreszcie czas na oddanie się swoim pasjom oraz na zdobycie nowych zainteresowań. Często jednak osoby starsze, zamiast się cieszyć „odzyskaną wolnością” narzekają na stagnację w życiu i tracą wigor – są na to jednak sposoby!

Podstawą jest dopasowanie aktywności do upodobań seniora

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że próbując przekonać seniora do aktywności zupełnie niezwiązanej z jego upodobaniami tylko go zniechęcamy. Jeżeli bliska nam osoba przez całe życie kochała sport, a my na siłę próbujemy ją przekonać do kursu garncarstwa, osiągniemy przeciwny efekt do zamierzonego. Należy pamiętać o tym, że senior ma także swoje przyzwyczajenia i może nie chcieć ich zmieniać na siłę, np. jeżeli jest przyzwyczajony do wczesnego kładzenia się spać ma prawo nie chcieć chodzić na wieczorny nordic walking. Najlepszą rozrywką więc będzie ta dopasowana do stylu życia i zainteresowań seniora.

Być może pamiętamy, że bliska nam osoba miała kiedyś pasję którą porzuciła przez brak czasu lub problemy zdrowotne? W takim wypadku warto zachęcić ją do odświeżenia dawnego hobby i pokazać, że jeżeli bardzo się czegoś chce – wiek nie jest przeszkodą.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Najlepsze formy spędzania czasu razem

Osoby starsze bardzo często narzekają na brak towarzystwa. Nie zawsze mamy możliwość poświęcania im dużej uwagi, jednak warto wykorzystywać każdą wspólnie spędzoną chwilę efektywnie.

Jeżeli mamy takie możliwości, możemy wspólnie przygotowywać posiłki i eksperymentować w kuchni. Próbujemy wtedy nowych rzeczy, a dodatkową zaletą jest także to, że spędzamy razem czas. Dodatkowo możemy w ten sposób zachęcić do jedzenia osobę która traci apetyt – próbowanie nowych rzeczy, które sam wykonał może być sposobem na przekonanie seniora do spożycia posiłku.

Warto także zainteresować się grami planszowymi.  W tym momencie na rynku są gry skierowane do osób w każdym wieku, więc możemy zapewnić doskonałą rozrywkę całej rodzinie. Wybierając odpowiednią grę nie tylko spędzamy miło czas, ale także i ćwiczymy pamięć lub refleks, co ma dobry wpływ na kondycję umysłową seniora.

Jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami i mieszkamy w mieście, możemy także wraz z bliską nam osobą chodzić na wydarzenia kulturalne. Obcowanie ze sztuką wpływa dobrze na nasze samopoczucie, pozwala nam rozwijać swoją wyobraźnię i sprawia, że odrywamy się myślami od trudów dnia codziennego, co w przypadku seniorów ma niebagatelne znaczenie.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Należy pamiętać, że nie wszystkie aktywności są wskazane w przypadku osób starszych. Przed rozpoczęciem przez osobę starszą ćwiczeń obciążających ją w jakiś sposób fizycznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli nie mamy odpowiedniej ilości czasu aby mobilizować seniora do działania, a on sam nie jest już na tyle samodzielny by uczęszczać na zajęcia organizowane poza domem lub samodzielnie spotykać się z bliskimi warto zastanowić się nad zatrudnieniem opiekunki. Nie tylko pomoże mu w codziennych obowiązkach, ale i stanie się jego przyjacielem, który będzie czuwał nad tym, aby czas spędzany przez seniora był urozmaicony różnymi aktywnościami, a przy tym i w pełni dla niego bezpieczny .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *