Jakie pytania należy zadać potencjalnej opiekunce bliskiej nam osoby?

Decyzja o zatrudnieniu opiekuna bliskiej nam osoby nie należy do najłatwiejszych. Jeśli się na tę opcję zdecydujemy, co w dzisiejszych czasach jest absolutnie zrozumiałe a nawet zalecane, warto zastanowić się, jaką osobę wybrać. Musi bowiem być godna zaufania i nie wzbudzać żadnych zastrzeżeń co do swoich kompetencji. O co więc zapytać przyszłą opiekunkę dla bliskiej nam osoby?

Praca zawodowa uniemożliwia codzienną opiekę nad osobą starszą, która wymaga niejednokrotnie właściwej pielęgnacji, podawania lekarstw czy posiłków, a także po prostu obecności drugiej osoby – dla bezpieczeństwa i dla towarzystwa. Ulokowanie bliskiej osoby w domu starców wydaje Ci się złym rozwiązaniem i wcale nie takim koniecznym? W takim razie warto zatrudnić opiekuna. Jesteś z Warszawy? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „Warszawa opieka nad osobami starszymi”. Spośród wyników na pewno wyłonisz kandydata lub kandydatkę, którzy spełnią Twoje wymagania. Umówienie na rozmowę to pierwszy krok do owocnej współpracy. O co więc zapytać taką osobę, aby mieć pewność, że powierza się bliskiego w dobre ręce?

Referencje

Na początku warto poprosić o referencje od poprzedniego pracodawcy. Z nich można wiele się dowiedzieć – na przykład odnośnie zaangażowania, stylu pracy, zakresu obowiązków czy powodów rozwiązania współpracy. Oczywiście nie każdy opiekun takie referencje musi posiadać. Warto jednak o nie zapytać.

Doświadczenie

Brak referencji nie musi oznaczać braku doświadczenia. O takowym zapewne dowiesz się już z dokumentów aplikacyjnych, ale możesz też kandydata poprosić o rozwinięcie – dopytać o interesujące Cię kwestie, zakres wykonywanych obowiązków czy to, w czym dana osoba czuła się najlepiej podczas pracy u poprzednich pracodawców.

Zapytaj o trudności

O pozytywnych stronach lubi mówić każdy. W opiece nad osobami starszymi pojawiają się jednak te bardziej złożone kwestie. Warto więc zapytać potencjalnego opiekuna o trudności, jaki napotkał podczas swojej pracy zawodowej. Być może istnieją sytuacje albo zjawiska, w których zupełnie się nie odnajduje – na przykład nie jest w stanie podawać zastrzyków, bo boi się krwi albo gotowanie jest jego słabą stroną. Odpowiedzi wcale nie muszą wykluczyć kandydata z posady, jednak dadzą ci pewien ogląd na sytuację.

Lokalizacja

To kwestia niebywale istotna. Jeśli opiekun nie będzie mieszkał z osobą, którą się opiekuje, warto, aby mieszkał stosunkowo niedaleko. Szczególnie, jeśli Wasza współpraca nie będzie miała sztywnych ram czasowych. Jeśli więc szukasz osoby z Warszawy wpisz „Warszawa opieka nad osobami starszymi”, a zostaną wyselekcjonowani kandydaci z tego właśnie miasta. Unikniesz niepotrzebnego rozczarowania, gdy interesujący kandydat okazałby się zamieszkiwać na przykład Szczecin.

Opieka nad osobami starszymi to trudne zadanie. Jeśli dana osoba podejmuje się tej profesji to powinna posiadać określone cechy charakteru, jak na przykład cierpliwość czy wyrozumiałość oraz kompetencje – na przykład umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Oprócz tego warto wybrać osoby o zbliżonej lokalizacji i takie, które posiadają już doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *