Jak dostosować miejsce zamieszkania do potrzeb osób starszych?

Jak dostosować miejsce zamieszkania do potrzeb osób starszych?

Wraz z wiekiem zmieniają się wymagania co do przestrzeni mieszkalnej. To, co dla osób zdrowych i silnych jest niezauważalne, dla seniorów może stanowić spory problem. Mieszkanie w bloku, na 3 piętrze i bez windy czy łazienka z wanną o wysokim brodziku mogą stać się barierami nie do pokonania. Na co warto zwrócić uwagę przy organizacji mieszkania, by opieka nad osobami starszymi była dla nas łatwiejsza? Podpowiadamy kilka rozwiązań, dzięki którym codzienność z seniorem przestanie być wyzwaniem.

Mieszkanie na parterze. Codzienne pokonywanie wielu stromych schodów może być bardzo męczące. W miarę możliwości warto zadbać o to, by przestrzeń mieszkalna osoby starszej znajdowała się na parterze. Jeśli dzielimy z seniorem dom jednorodzinny – zaproponujmy mu zajęcie pokoju na samym dole, sami zaś przenieśmy się na piętro. Dzięki temu, zminimalizujemy również ryzyko upadku na schodach.

Funkcjonalna łazienka. Seniorzy w miarę możliwości chcą jak najdłużej samodzielnie korzystać z łazienki i wykonywać wszelkie czynności. To niezwykle ważne, by zapewnić im prywatność i tak zorganizować przestrzeń, aby codzienna toaleta nie była przykrym, czy wstydliwym punktem programu. Jeśli mamy w mieszkaniu wannę z wysokim brzegiem – warto będzie rozważyć zastąpienie jej wygodnym, dużym prysznicem bez progu, pod którym umieścimy krzesełko dla seniora. Warto również pomyśleć o zamontowaniu przy sedesie wygodnej poręczy – podobnej do tej, z jakiej korzystają osoby niepełnosprawne. Dzięki takim rozwiązaniom osoba starsza będzie mogła samodzielnie usiąść i wstać, bez ryzyka upadku.

Przemieszczanie się po mieszkaniu. Osoby starsze często poruszają się o kulach, przy pomocy laski lub balkonika. W ciasnym, wąskim mieszkaniu trudno będzie im się ruszać. Warto więc pamiętać o takiej organizacji przestrzeni, przy której komunikacja między pomieszczeniami nie będzie stanowiła problemu. Sprzyjające okażą się szerokie korytarze, brak progów między pokojami czy usunięcie drobiazgów spod nóg, o które senior mógłby się potknąć.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Przyjazne miejsce do wypoczynku. Niezwykle istotne dla samopoczucia seniora jest posiadanie własnej i przytulnej przestrzeni, która pozwoli mu się zregenerować i wyciszyć. Zadbajmy o przyjazne, punktowe oświetlenie, wygodne łóżko, dodatkowy koc do okrycia marznących stóp, wygodny fotel do czytania, stolik nocny, na którym będzie można przygotować lekarstwa i wodę.

Wyjście na taras. Jeśli mamy możliwość – zorganizujmy przestrzeń w taki sposób, by senior miał możliwość wyjścia na świeże powietrze. Jeśli mieszkamy w domu prywatnym – doskonałym pomysłem będzie zorganizowanie osobie starszej wyjścia na taras. W bloku alternatywą może być urządzenie przyjemnego kącika do czytania na balkonie. Obcowanie z naturą i zażywanie świeżego powietrza ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego

Szafki na odpowiedniej wysokości. Seniorzy mają zwykle dużą trudność w sięganiu po przedmioty znajdujące się wysoko. Zrezygnujmy więc z wysokich szafek lub przynajmniej przenieśmy często używane rzeczy w inne, łatwiej dostępne miejsca.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Opieka nad osobą starszą nie musi być wyzwaniem ponad nasze siły. Jeśli rozsądnie podejdziemy do tematu i z głową urządzimy mieszkanie seniora, szybko okaże się, że codzienność jest łatwiejsza, niż to sobie wyobrażaliśmy. Lwia część seniorów chce jak najdłużej zachować siły i sprawność, więc większość czynności wykonuje bez pomocy bliskich. Odpowiednia organizacja przestrzeni umożliwi im to, sprawiając, że seniorzy poczują się pewni siebie, samodzielni i niezależni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *