opieka nad osobą starszą

Opieka nad osobą starszą – o czym należy pamiętać zatrudniając opiekunkę?

Nie zawsze życie pozwala na to, aby samodzielnie zaopiekować się bliską nam osobą. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby do opieki. Nie każdy jednak do takiej opieki się nada. W związku z tym warto przeprowadzić właściwie rekrutację na to stanowisko i pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdźmy jakich.

Opieka nad seniorem nie należy do łatwych zadań. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas pochłonięta jest obowiązkami zawodowymi, niemal niemożliwe jest, aby sprawować codzienną opiekę nad osobą starszą, która wymaga ciągłej uwagi. Zatrudnienie opiekuna znacząco pomoże nie tylko nam, ale przede wszystkim samemu seniorowi w codziennym funkcjonowaniu. Poszukiwania można rozpocząć w Internecie, poprzez wyszukanie np. „Warszawa opieka nad osobami starszymi” i prześledzenie ofert. Odpowiednio dobrana osoba zatroszczy się o pielęgnację osoby starszej, zapewni jej posiłki, zaaplikuje lekarstwa, a przede wszystkim będzie towarzyszem do wspólnych rozmów czy spacerów.

Opiekun osoby starszej – zadania

Podstawowym zadaniem opiekuna osoby starszej jest troska o jej zdrowie i bezpieczeństwo, pielęgnacja, organizowanie czasu wolnego czy przygotowywanie posiłków. Niemniej kwestie te uzależnione są od wielu czynników i indywidualnego przypadku. Poszukując więc odpowiedniej osoby, najpierw warto zastanowić się jakie są wobec niej oczekiwania – co będzie w zakresie jej obowiązków, jakie musi posiadać kompetencje i umiejętności.

Opiekun dla seniora – kwalifikacje

W zależności od potrzeb, opiekun może posiadać wykształcenie pielęgniarskie – bardzo przydatne w przypadku osób wymagających specjalistycznej opieki medycznej, psychologiczne – na przykład do seniorów, którzy wymagają ćwiczeń na pamięć czy koncentrację albo dotykają ich różne zaburzenia psychiczne. Jeśli senior wymaga ćwiczeń i rehabilitacji, dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fizjoterapeuty, a jeśli głównym zadaniem opiekuna jest zapełnianie czasu wolnego w ciągu dnia, wystarczy odpowiednie podejście i umiejętność animacji czasu wolnego. Przydatne mogą też okazać się kursy – np. udzielania pierwszej pomocy.

Opiekun osoby starszej – cechy charakteru

Osoba, która opiekuje się osobami starszymi powinna posiadać nie tylko właściwe kwalifikacje, ale przede wszystkim odpowiednie cechy charakteru. Wymaga się, aby opiekun był cierpliwy, zaangażowany, wyrozumiały czy komunikatywny. Powinien mieć właściwe podejście do osób starszych i okazywać im należny szacunek.

Godziny pracy opiekuna dla seniora

Niezbędne może też okazać się już na wstępie określenie w jakim wymiarze godzin osoba ta powinna być dostępna. Nie jest możliwym, aby pracowała 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Musisz więc określić również swoją dyspozycyjność albo rozważyć zatrudnienie więcej niż jednej osoby. Jeśli opieka nad seniorem nie obejmuje zamieszkania, warto zatroszczyć się, aby opiekun mieszkał w zbliżonej lokalizacji. Podczas poszukiwań wystarczy wpisać miejscowość i właściwą frazę – np. „Warszawa opieka nad osobami starszymi”, a wówczas otrzymasz oferty osób mieszkających w Warszawie, które dojadą we wskazaną przez Ciebie lokalizację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *