Pielęgniarka, a opiekun osoby starszej

Pielęgniarka, a opiekun osoby starszej

Opieka nad osobami starszymi to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo oraz posiadających własne rodziny.  Najtrudniej jest się zajmować seniorami, którzy są całkowicie niesamodzielni, często schorowani, którzy potrzebują całodobowej opieki.  W takiej sytuacji najczęściej decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalisty – pielęgniarki lub opiekunki.

 

Jaka jest różnica między pielęgniarką a opiekunką?

Główną różnicą jest ta w wykształceniu. Pielęgniarki i pielęgniarze to osoby, które posiadają specjalistyczne wykształcenie medyczne. Najczęściej są to osoby, które skończyły studia pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo. Opiekun lub opiekunka takiego wykształcenia nie posiadają, co nie oznacza, że ich kompetencje są niewystarczające do opieki nad osobami starszymi. Często bowiem kończą one specjalistyczne kursy lub szkoły policealne, ponadto często mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem.

 

Kiedy warto zatrudnić opiekunkę?

Z pomocy opiekuna osoby starszej warto skorzystać gdy widzimy, że osoba starsza przestaje sobie radzić, a my nie jesteśmy w stanie poświęcić jej odpowiedniej ilości czasu. Opiekunki osób starszych zajmują się wszystkim tym czym my niestety nie możemy – podają posiłki, pilnują aby osoba starsza wzięła lekarstwa o odpowiedniej porze, pomagają jej w wykonywaniu czynności higienicznych, dbają o jej komfort psychiczny oraz fizyczny. Zatrudnienie opiekunki osób starszych jest więc świetnym rozwiązaniem, jeżeli osoba którą ma się zajmować jest mało samodzielna, ale nie całkowicie leżąca, oraz gdy jej stan zdrowia nie ulega gwałtownemu pogorszeniu. Opiekunowie nie są jednak uprawnieni do wykonywania iniekcji, zmieniania opatrunków po operacjach lub zajmowania się ranami, więc gdy mamy do czynienia z osobą której stan zdrowia jest zły – opiekun się nie sprawdzi.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Kiedy warto zatrudnić pielęgniarkę?

Zatrudnienie pielęgniarki jest pewnego rodzaju ostatecznością. Jeżeli bliska nam osoba jest niemal całkowicie niesamodzielna, jej stan zdrowia nieustannie się pogarsza, jest leżąca i wymaga specjalistycznej opieki medycznej, np. podłączania jej kroplówek – powinniśmy skorzystać z usług pielęgniarki. Zazwyczaj jednak pielęgniarki nie wykonują wszystkich tych czynności, które wykonują opiekunki osób starszych. Zajmują się tylko i wyłącznie pacjentem, a to oznacza, że np. pościel seniorowi musimy zmieniać sami lub musi to zrobić dodatkowy opiekun. Oczywiście wszystko jest też kwestią zawartej między nami a osobą pielęgnującą umowy, gdyż zakres obowiązków zawsze podlega negocjacjom.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Rozwiązanie idealne

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie pielęgniarki jako opiekunki. Jest to jednak często niemożliwe ze względu na różnice w stawkach pobieranych przez nie, a także w ich ewentualnych uprzedzeniach do wykonywania czynności domowych. Najlepszym rozwiązaniem więc jest znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się pełnieniem usług opiekuńczych. Zatrudniając opiekuna pracującego w zaufanej firmie mamy pewność, że będzie należycie i profesjonalnie wypełniał swoje obowiązki, a w razie pogorszenia stanu zdrowia seniora będziemy mieli możliwość skorzystania także z usług wyspecjalizowanego personelu medycznego, za pośrednictwem tej samej firmy, niejako „domawiając” usługę.  Takie rozwiązania są nie tylko najwygodniejsze, ale i najbezpieczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *