Co zrobić w przypadku, gdy starsza, schorowana osoba nie chce przyjąć pomocy od bliskich?

Co zrobić w przypadku, gdy starsza, schorowana osoba nie chce przyjąć pomocy od bliskich?

Opieka nad seniorem jest zajęciem wymagającym bardzo wiele czasu i energii, co bywa trudne do pogodzenia z pracą zawodową. Osoby starsze doskonale zdają sobie z tego sprawę. Między innymi dlatego jest im trudno przyjąć pomoc od osób bliskich, ponieważ nie chcą ich narażać na dodatkowe obciążenia, z jakimi wiązałaby się opieka. Seniora trudno przekonać do tej konieczności. Właśnie dlatego bardzo często bliscy osób starszych spotykają się z ich odmową przy udzielaniu pomocy. Problem wydaje się być trudny do rozwiązania. Co więc zrobić w przypadku, gdy starsza, schorowana osoba takiej pomocy odmawia, a wiemy, że jej potrzebuje?

Profesjonalna opieka – seniora można powierzyć specjaliście

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można zmusić nikogo do przyjęcia pomocy, a nie ma również sensu nieustanne wywieranie presji na osobę starszą, aby tę pomoc przyjęła. Takie próby wywierania nacisku stają się dodatkowym czynnikiem stresującym, wpływającym na zdrowie. Jeśli  więc bliscy osoby starszej odrzucają możliwość umieszczenia jej w domu opieki, a pomoc ze strony państwa nie wyczerpuje zaspokojenia wszystkich potrzeb, należy rozważyć zalety jakie niesie za sobą profesjonalna opieka. Seniora możemy powierzyć dobrze wykwalifikowanemu i pełnemu empatii specjaliście.

Jest to kompromis, na który łatwiej namówić bliską osobę starszą, wymagającą pomocy. Opieka nad seniorem to nie tylko kwestia posprzątania mieszkania, pójścia na zakupy, czy dotrzymania towarzystwa na spacerze. To również umiejętność poradzenia sobie z chorobami, które dotykają osoby starsze. Opieka nad seniorem może bowiem wymagać pomocy przy ubieraniu, myciu czy karmieniu. Może również wymagać umiejętności dawkowania leków, gdy wymaga tego sytuacja.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Lista wymagań w stosunku do opiekuna osoby starszej

Aby dobrze dobrać opiekuna, w którego ręce oddamy bliską nam osobę starszą, warto spisać listę wymagań, z którymi wiąże się opieka. Seniora nie możemy oddać w ręce przypadkowej i niedoświadczonej osoby. Przede wszystkim należy ocenić, czy senior wymaga opieki całodobowej, czy też wystarczy kilka godzin dziennie lub tygodniowo. Należy również wypisać listę obowiązków tj. czy opieka polegać ma na dotrzymaniu towarzystwa i drobnych pracach domowych, czy też wymagać będzie podawania leków, pomocy przy ubieraniu, czy karmieniu. Warto również przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w towarzystwie osoby starszej. Będziemy mogli zaobserwować, jak potencjalny opiekun zachowuje się w stosunku do osoby, którą ma się zaopiekować oraz jak osoba starsza będzie się czuła w towarzystwie potencjalnego opiekuna. Zależy nam przecież na tym, żeby senior czuł się komfortowo.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Gdzie szukać najlepszych specjalistów do opieki?

Gdy zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnego opiekuna dla seniora, koszty schodzą na dalszy plan. Zależy nam przede wszystkim na znalezieniu osoby, która otoczy najlepszą opieką seniora – osoby bardzo nam bliskiej – i będzie dla niego oparciem w życiu codziennym. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, posiadającej w swoim zespole wykwalifikowane i doświadczone osoby, które podejmą się opieki nad bliską nam starszą osobą. Doborem personelu zajmują się ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że opiekun seniora musi wzbudzać zaufanie i lubić starszych ludzi. Musi cechować go ogrom empatii, wytrzymałość fizyczna i psychiczna oraz dobra organizacja pracy własnej, czego dowodem będą również referencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *