Czy opieka nad starszymi osobami niesie za sobą wiele wyrzeczeń?

Czy opieka nad starszymi osobami niesie za sobą wiele wyrzeczeń?

Niemal każdy z nas ma w swojej rodzinie osobę starszą, która z wiekiem może wymagać opieki. Oczywiście samodzielna opieka nad osobami starszymi wydaje się początkowo najlepszym pomysłem. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Taka decyzja wymaga ogromnej ilości wyrzeczeń, których należy być świadomym, aby dobrze sprawować opiekę nad starszą osobą.

Opieka nad osobami starszymi, a praca zawodowa

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zdecydujemy się na samodzielną opiekę, to musimy w swoim grafiku znaleźć miejsce na to, aby poświęcić dodatkowy czas dla naszego seniora. W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie pogodzić opiekę nad osobami starszymi z pracą zarobkową na pełen etat? Liczba godzin w tygodniu do przepracowania to minimum 40. Czasem również pracodawca wymaga od nas pozostania w pracy dłużej, a czasem musimy pracować w weekendy. Dojazdy i powroty z pracy to dodatkowy czas.  W większych miastach trzeba liczyć się z korkami, które opóźniają powrót do domu.

Samodzielna opieka nad osobami starszymi to drugi etat

Jeśli nasz senior nie mieszka z nami pod jednym dachem, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że do poprowadzenia mamy dwa, a nie jedno gospodarstwo domowe. Sprzątanie, pranie, gotowanie oraz zakupy – te zadanie zostaną podwojone. I poza wykonywaniem tych wszystkich czynności należy również pamiętać o tym, że osoba starsza to człowiek, któremu również należy poświęcić uwagę. Porozmawiać, pójść na spacer, czy napić się w spokoju herbaty. W sytuacji, gdy osoba starsza nie porusza się samodzielnie, należy pamiętać o tym, że wymaga ona dodatkowej pielęgnacji. Mycie, ubieranie, karmienie. Trzeba ogromnej ilości energii i siły, aby zaopiekować się taką osobą. Oprócz dodatkowego czasu, który należy poświęcić, trzeba pamiętać, że samodzielna opieka nad osobami starszymi nie pozwala na wzięcie sobie urlopu. Decydując się na opiekę nie można powiedzieć, że przez tydzień będzie musiała sobie jakoś radzić sama, ponieważ my chcemy pojechać na wakacje.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Proponowane rozwiązania w opiece nad osobą starszą

Przy pracy na pełen etat bardzo trudno będzie nam zagwarantować wszystko to, czego starsza osoba potrzebuje. Warto więc rozważyć możliwość zatrudnienia profesjonalnego opiekuna do opieki nad naszym seniorem. Jest to rozwiązanie komfortowe zarówno dla nas, jak i dla samego seniora. Zatrudniając wykwalifikowaną osobę z doświadczeniem mamy pewność, że nasz senior jest pod dobrą opieką. Mamy pewność, że zostanie mu zagwarantowane wszystko to, czego najbardziej potrzebuje. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy senior wymaga profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Nawet najbardziej kochająca rodzina nie zagwarantuje takiej opieki jak specjalista w swojej dziedzinie.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Opiekun seniora to najlepsze rozwiązanie

Nie należy za wszelką cenę, z pełną listą wyrzeczeń, samemu opiekować się osobą starszą, jeśli mamy możliwość skorzystania z usług specjalistów do opieki. Należy pamiętać, że profesjonalny opiekun będzie mógł poświęcić naszemu seniorowi czas, którego nam może zabraknąć, a przecież opieka nad osobami starszymi jest czasochłonna i męcząca. Rodzina jest jedną z największych wartości naszego społeczeństwa. Właśnie dlatego każdemu z nas zależy na tym, aby dla bliskiego nam seniora dostarczyć jak najlepszą opiekę, która zaspokoi wszystkiego jego potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *