Wyzwanie i szansa na rozwój

Wyzwanie i szansa na rozwój – praca opiekuna osoby starszej

Kiedy myślimy o zawodach, które dają nam satysfakcję i realną szansę na rozwój myślimy raczej o prawnikach, lekarzach czy marketingowcach, a nie osobach pracujących jako opiekunowie osób starszych czy przedstawicielach wolnych zawodów. Jest to myślenie w pewien sposób stereotypowe, warto sobie uzmysłowić, że praca opiekuna osoby starszej także jest pracą pełną wyzwań i będącą szansą na rozwijanie swoich umiejętności.

Empatia i cierpliwość

Praca dla opiekunki powinna być prawdziwą pasją i wynikać z rzeczywistej chęci pomocy bliźniemu, a nie tylko zarobku. Osoba, która chce pracować jako opiekun, z natury powinna być cierpliwa, odpowiedzialna i tolerancyjna. Każda z tych cech dodatkowo się pogłębia w ciągu pracy. Wynika to z tego, że obcując z osobą starszą, mającą swoje przyzwyczajenia, często schorowaną i sfrustrowaną musimy zachowywać spokój i wykazywać się zrozumieniem na co dzień. W tej pracy nie ma także miejsca na kompromisy, gdyż wszystkie czynności wykonywane są dla dobra pacjenta, ale tylko pełne zrozumienie jej lęków i charakteru oraz umiejętność postawienia się w jej sytuacji pozwala nam na wykonywanie swoich obowiązków w sposób należyty.

Sprawdź również: Choroby wieku starczego

Pogłębianie zdolności interpersonalnych

Każdy dzień z osobą starszą wpływa pozytywnie na nasze zdolności interpersonalne, stajemy się lepszymi słuchaczami i  czujniejszymi obserwatorami, uczymy się dobierać trafniej argumenty. Często bowiem musimy w sposób opanowany i spokojny przekazać swoje racje osobie, która pozostaje na nie obojętna. Rozmowy z taką osobą bywają naprawdę trudne, więc nierzadko trzeba się wykazać wyjątkową kreatywnością w doborze argumentów.

Sprawdź również: Opieka nad osobami starszymi

Różnorodność

Mogłoby się wydawać, że praca opiekuna osoby starszej jest monotonna – jest to zupełnie niezgodne z prawdą! Praca ta bowiem stawia przed nami codziennie nowe wyzwania, mimo rutynowych czynności które musimy wykonywać każdego dnia. To, jak wygląda nasz dzień pracy jest zależne od aktualnego samopoczucia i kondycji seniora. Raz na jakiś czas może bowiem się zdarzyć, że osoba którą się zajmujemy ma gorszy humor i współpraca z nią stanie się prawdziwym wyzwaniem. Innego zaś dnia możemy usłyszeć wiele ciekawych historii i anegdotek, które wpłyną na nas i które będziemy pamiętać do końca naszych dni – w końcu każdy człowiek ma swoją historię.

Szansa na stabilne zatrudnienie

Świadomość wśród nas Polaków rośnie i coraz chętniej korzystamy z profesjonalnej pomocy w opiece nad naszymi bliskimi. W Polsce działają firmy zajmujące się świadczeniem usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, cieszące się dużą renomą, które zapewniają swoim pracownikom sprawiedliwe i jasne warunki zatrudnienia. Osoba, która wywiązuje się ze swojej pracy w sposób sumienny z pewnością nie będzie mogła narzekać na brak pracy.

Pomoc bliźniemu źródłem satysfakcji

Jednym z najważniejszych i najpiękniejszych motywów do podjęcia takiej pracy jest chęć niesienia pomocy bliźnim. Takie pobudki są wyjątkowo szlachetne, zaś sama praca jest szansą na samorealizacje w tej kwestii, gdyż właśnie w tym tkwi jej sedno – w udzieleniu pomocy osobie, która sama już sobie nie radzi. .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *