Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty coaching

Co to jest coaching? – jego rodzaje i cele

Data publikacji 2 września 2022

Poniższy artykuł dokładnie przedstawia co to jest coaching, jak wygląda i jakie są jego rodzaje.

Co to jest coaching – wyjaśnienie pojęcia

Coaching to metoda rozwoju osobistego, polegająca na stworzeniu porozumienia między coachem a jego klientem. Jego celem najczęściej jest rozwój osobisty lub zawodowy, ale także poszerzenie świadomości czy poprawienie efektywności wykonywanych przez nas działań. Coaching przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych gdzie wywodził się z kultury sportu.

Coachingu nie można mylić z doradztwem czy psychoterapią, gdyż jest to zupełnie co innego. Coaching nie udziela rad, nie polega na wytykaniu błędów i nie skupia się na przeszłości.

Zatem kim jest coach?

Coach to zawód, którego zadaniem jest motywowanie i inspirowanie swojego klienta tak, aby mógł osiągać swoje wyznaczone cele. Relacje między motywatorem a zainteresowanym są bardzo ważne, dlatego coach powinien posiadać wiele cech, takich jak otwartość na ludzi, cierpliwość, ufność, empatia czy umiejętność słuchania innych.

Dzisiaj coachem może zostać każdy, bez względu na wykształcenie. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie np. w postaci kursów czy szkoleń. 

Co to jest coaching kiedy stosować taką formę pracy?

Sytuacje, w których coaching może się sprawdzić jest naprawdę wiele. Od kwestii prywatnych, po sprawy zawodowe, relacje z bliskimi osobami czy nawet problemy z uzależnieniem, samooceną, wartościami i nawykami. Coach ma za zadanie zrozumieć potrzeby swojego klienta, dlatego powinien być otwarty na wszelkiego rodzaju tematy. 

Coach często jest spotykany w dużych firmach i organizacjach. Często jest on potrzebny zarówno pracownikom jak i liderom. Jego rolą jest praca nad komunikacją między współpracownikami w zespole. 

Rodzaje coachingu

Coaching możemy podzielić ze względu na rodzaj prowadzonych praktyk:

  • Coaching zawodowy – związany jest z karierą i rozwojem zawodowym
  • Life coaching – skupia się na życiu osobistym i relacjach międzyludzkich
  • Diet coaching – związany jest z budowaniem zdrowych nawyków żywieniowych czy ze zmianą sylwetki
  • Coaching inwestycyjny – wiąże się z osobistymi inwestycjami 
  • Coaching medyczny – nastawiony jest na pracę z personelem medycznym o pacjentami
  • Executive coaching – skupia się na pracy z kadrą zarządzającą przedsiębiorstwa

Coaching może być prowadzony również w formie grupowej. Spotkania w większej ilości osób również mogą dotyczyć każdego z wyżej wymienionych tematów. Badania pokazują, że coaching zarówno indywidualny jak i w grupie zapewnia satysfakcję na wysokim poziomie, a osiąganie wyznaczonych celów staje się łatwiejsze. 

Co to jest coaching? –  podsumowanie

Najprościej mówiąc coaching to dobrowolny i świadome doświadczenie, które ma na celu wprowadzenie zmian na lepsze. W dzisiejszych czasach warto zainteresować się coachingiem. Są pewne ramy, których zamknięta jest forma coachingu, jednak warto pamiętać, że każdy jest inny i u każdego taka forma pracy nad sobą będzie wyglądać nieco inaczej.  

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

coaching