Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty czy warto czytać książki

Czy warto czytać książki i co daje czytanie?

Data publikacji 11 września 2022


Od wielu lat coraz częściej się powtarza w telewizji, że Polacy coraz mniej czytają. Nie jest to dobry trend, z tego względu powstają różne inicjatywy zachęcające do czytania. Badania pokazują, że przynoszą one efekt, gdyż książki zaczynają się sprzedawać, a w bibliotekach jest większy ruch. Czy warto czytać książki? Jakie książki są najchętniej wybierane?

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie to bardzo fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Można zagłębić się w ciekawą fabułę i przeżywać radości i smutki wspólnie z bohaterami. Czytanie niesamowicie wpływa na wyobraźnię i słownictwo. Można nie tylko znacząco wzbogacić język, ale także zaznajomić się z wieloma nowymi rzeczami. Książki pozwalają oderwać się od rzeczywistości i na chwilę przenieść w inny świat. Można się pośmiać lub nieco przestraszyć, wszystko zależy od gatunku, który jest czytany. Dodatkowo książki są tanie, a nawet darmowe. Wystarczy wybrać się do biblioteki i można mieć dostęp do literatury pochodzącej z całego świata. Książkę można zabrać ze sobą na wakacje, do autobusu i pociągu.

Jakie książki są najchętniej wybierane?

Wybór gatunku literackiego zależny jest od paru czynników. Przede wszystkim każdy lubi czytać coś innego. Młodzież najczęściej jest zainteresowana światem fantastycznym, z tego względu powieści science fiction są bardzo popularne wśród młodego pokolenia. Kobiety bardzo często sięgają po romanse lub powieści z zabarwieniem erotycznym. Również sagi i kryminały cieszą się dużym powodzeniem. Mężczyźni czytają także kryminały, ale również bardzo chętnie wybierają powieści przygodowe, na które nie mieli czasu w młodym wieku. Oczywiście także klasyka jest czytana i wiele starszych osób sięga na przykład po lektury, które nie zostały przeczytane w wieku szkolnym.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?

Bardzo ważną rolą rodzica jest pokazanie dziecku, że czytanie jest fajne i niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli dziecko zobaczy, że rodzice czytają, to z pewnością także będzie chciało dołączyć i zabierze się za tę czynność. Warto już od najmłodszych lat pokazywać maluchowi książeczki i wspólnie czytać. Można zrobić z tego rytuał i dwa razy w tygodniu poświęcić po godzinie na wspólne czytanie. Gdy maluch podrośnie, to będzie sam sięgał po książki i czytał. Czytanie powoduje, że dziecko rozwija się jeszcze szybciej. Potrafi się wypowiedzieć na więcej tematów, a także rozwija się u niego wyobraźnia, która z pewnością przyda się w szkole. Czytanie pozwala dzieciom zwiększyć wrażliwość i ułatwia komunikację.

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

coaching