Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia ekoturystyka

Ekoturystyka – co to właściwie jest i jak działa?

Data publikacji 18 lipca 2022

W ostatnim czasie dużo więcej mówi się o ratowaniu naszej planety i konieczności podejmowania pewnych działań na rzecz ochrony środowiska. Dziedziną, która przechodzi przemiany pod tym względem jest turystyka. Nowa forma wypoczynku w 2000 roku zyskała nazwę ekoturystyka. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź czym dokładnie jest oraz czym się charakteryzuje.

Ekoturystyka – definicja 

Krótko mówiąc, jest to forma zarówno odpoczynku jak i podróżowania, która polega na odwiedzaniu mało znanych i niedostępnych miejsc, przy jednoczesnym nie naruszaniu i nie zaburzeniu naturalnego rytmu funkcjonowania przyrody. Jest to zupełne przeciwieństwo turystyki masowej, hałaśliwej, która niszczy środowisko i jej naturalny wygląd. Tutaj ważna jest wrażliwość i szacunek do przyrody. 

Jak działa ekoturystyka?

Klasycznym przykładem ekoturystyki, jest udanie się na ekologiczną farmę, która znajduje się z daleka od miasta. Tradycyjnie wytwarzana tam żywność, kąpanie się w okolicznych jeziorach, piesze wycieczki po górach i lasach czy wizyta w pobliskim parku narodowym. Zapoznanie się z lokalnymi zwierzętami czy roślinami. To naprawdę tylko garstka możliwych sposobów spędzania czasu dzięki ekoturystyce.

Według ekologa Nicolasa Hetzera turystyka ekologiczna powinna spełniać 4 zasady: 

  • minimalna ingerencja w środowisko przyrodnicze
  • minimalna ingerencja i maksymalny szacunek dla lokalnej kultury
  • maksymalny ekonomiczny zysk dla społeczności lokalnej
  • maksymalna satysfakcja z wypoczynku dla turystów

Początki turystyki ekologicznej

Ta forma wypoczynku swoje początki miała już w latach 70. XX w. w Ameryce Północnej. Trwające wtedy protesty i rewolucje ekologiczne sprawiły, że wzrosła świadomość ochrony środowiska i planety. Nowe pomysły, wdrażanie nowatorskich rozwiązań, które miały na celu także stopniowo zmieniać postawę i spojrzenie człowieka na temat ekologii.

Funkcjonowanie ekoturystyki w Polsce

 W miarę upływu czasu zarówno na świecie jak i w Polsce turystyka ekologiczna staje się coraz bardziej popularna. W naszym kraju twórcą i pomysłodawcą szerzenia tej idei jest Europejskie Centrum Rolnictwa i Turystyki. 

Aktualnie dostępne ekologiczne gospodarstwa cieszą się dużo większym zainteresowaniem. Osób pragnących w taki sposób spędzić swój wolny czas nie brakuje. Wszystko dzięki nie tylko możliwości odpoczynku pośród natury, ale także chęci realnej pomocy ochrony środowiska naturalnego.

Czym ekoturystyka różni się od agroturystyki?

Powyższe pojęcia bardzo często są ze sobą mylone. Agroturystyka charakteryzuje się tym, że spędzanie wolnego czasu kręci się wokół wsi i znajdujących się tam gospodarstw rolnych a nie skupia się na kontakcie i poznawaniu natury. Jeżeli jednak dane gospodarstwo rolne współpracuje parkami czy rezerwatami, wkładając czas i energię w dbanie o okoliczną przyrodę, można powiedzieć, że agroturystyka jednocześnie jest ekoturystyką,

Ekoturystyka – podsumowanie

Dzięki turystyce możemy być nie tylko bliżej natury, ale także ludzi. Doświadczenie jakie można uzyskać, poznać zwyczaje i lokalne smaki jest największym plusem korzystania z takiej formy turystyki. Jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialności. Jej brak negatywnie wpływa na środowisko i jedyne co powoduje to jej zniszczenie.

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zacząć kompostowanie w domu