Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie zdrowe odżywianie

Na czym polega zdrowe odżywianie – porady i wskazówki

Data publikacji 26 sierpnia 2022

Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Wpływa na nasz wygląd, samopoczucie a co najważniejsze – na zdrowie. Jednak nie każdy z nas o tym pamięta a co gorsza nie zwraca na to uwagi. Poniżej znajduje się kilka zasad na czym polega zdrowe odżywianie.

Na czym polega zdrowe odżywianie i jak wprowadzić je do naszego życia?

Zdrowym odżywianiem możemy nazwać taką dietę, która bazuje na przyjmowaniu produktów pełnowartościowych. Mowa tutaj o pełnoziarnistych produktach zbożowych, produktach białkowych, warzywach, owocach, jajach i rybach. Należy również powstrzymać się od spożywania niektórych produktów.

Jak zdrowo się odżywiać i jakie zasady stosować?

  • Na początek warto zlikwidować lub zminimalizować ilość używanego cukru. Znajdziemy go tak naprawdę wszędzie, m.in. w pieczywie, sokach czy musli. Jego nadmiar może prowadzić do wielu chorób, dlatego warto ograniczyć jego spożywanie. 
  • Bardzo ważne jest, żeby pić odpowiednią ilość wody. Jest to podstawa zdrowego odżywiania, ponieważ w ponad 60% składamy się z wody. Dzięki temu nasz metabolizm będzie utrzymywał się na prawidłowym poziomie. Jeśli chodzi o odpowiednie nawadnianie organizmu, u mężczyzn jest to około 2,5 litra dziennie, zaś u kobiet 2 litry. Latem powinno się pić około litra wody więcej.
  • Nasza dieta powinna składać się z jak najmniej przetworzonych produktów. Wszystkie produkty po obróbce termicznej, tracą wartości odżywcze, witaminy i mikroelementy. Dlatego warto odsunąć wszystkie gotowe dania na bok i zacząć przygotowywać je samodzielnie w domu.
  • Istotne jest również, aby nasz jadłospis zawierał jedzenie sezonowe. Latem zatem warto spożywać rabarbar, ogórki, sałatę, maliny czy truskawki a zimą np. cukinię, czerwoną kapustę, dynie czy śliwki. Wtedy żywność zawiera najwięcej wartości odżywczych.
  • Kontrola kalorii w naszym jadłospisie to także ważny element zdrowego odżywiania. Zbyt niska ilość kalorii może sprawiać problemy hormonalne, prowadzić do anoreksji a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Przekraczanie zalecanej ilości może grozić nadciśnieniem, otyłością czy cukrzycą. Zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć dzięki kalkulatorom, które uwzględniają naszą płeć, wiek czy wzrost.

Zdrowe odżywianie – porada u specjalisty

Jeśli sami mamy problem z prowadzenie zdrowego trybu życia, warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Taki doradca potrafi wskazać jaką dietę stosować, jakie produkty spożywać a jakich unikać. Dietetyk może też pomóc ustalić zdrowotne cele, jakie będziemy chcieli realizować w trakcie przemiany naszego jadłospisu.

Na czym polega zdrowe odżywianie? – podsumowanie

Żyjąc w biegu często zapominamy jak zdrowo się odżywiać. Zbilansowana dieta wcale nie musi wymagać od nas dużego zaangażowania. Zastosowanie i przestrzeganie kilku prostych zasad na pewno bardzo pozytywnie może wpłynąć na nasze życie. Wprowadzenie dużej ilości owoców i warzyw, zaś ograniczenie cukru z pewnością poprawi jakość i komfort naszego życia. 

WITA-GEN

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowy styl życia