goldcare.com.pl

Blog ogólnotematyczny o urodzie, zdrowiu irozwoju osobistym

Lifestyle

Trzy miasta turystyczne w Polsce, które warto zwiedzić

Trzy miasta turystyczne w Polsce, które warto zwiedzić

Nie trzeba wybierać się za granicę, żeby zwiedzić interesujące miejsca albo poobcować ze sztuką i kulturą. Na najpopularniejsze miasta turystyczne w Polsce, które wydaje nam się, że dobrze znamy, warto czasem spojrzeć świeżym okiem – lub wybrać się w kierunku mniej oczywistym. Odkryjmy, jakie ciekawe atrakcje z dziedziny kultury czekają nas w Krakowie, Bielsku-Białej oraz Sopocie.

Stolica kultury

Nie musimy wybierać się nigdzie daleko nawet po to, aby lepiej poznawać inne kultury i tradycje. Odbywający się co roku krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej to idealna okazja, aby zapoznać się z tym nieco zapomnianym, ale jednak przed wojną codziennym elementem polskiej rzeczywistości, jaki stanowi kultura żydowska. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa na świecie prezentacja dawnej i współczesnej kultury żydowskiej. W ciągu dziesięciu wakacyjnych dni ponad 30-tysięczna międzynarodowa publiczność może brać udział w około dwustu odbywających się na Kazimierzu, czyli historycznie żydowskiej dzielnicy Krakowa, różnorodnych wydarzeniach, związanych między innymi ze sztuką i kuchnią. Nie można przegapić stanowiącego zwieńczenie Festiwalu, kultowego już koncertu „Szalom na Szerokiej”, największej sceny muzyki żydowskiej na świecie.

W otoczeniu gór

Pozostając w kręgu kultury żydowskiej, w Bielsku-Białej możemy znaleźć jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej malowniczych cmentarzy żydowskich. Kto wybierze się na południe naszego kraju w okolicach Wszystkich Świętych, nie powinien opuścić odbywającego się w tym czasie spaceru z przewodnikiem, który przybliży skomplikowaną historię cmentarza oraz żydowskie tradycje pogrzebowe. Kolejnym punktem na mapie Bielska, który warto odwiedzić, jest Banialuka, czyli Teatr Lalek im. J. Zitzmana, który od założenia w roku 1947 pracuje na swoją międzynarodową renomę. Banialuka jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, podczas którego możemy obejrzeć najlepsze przedstawienia teatrów lalkarskich z całego świata. W codziennym repertuarze teatru Banialuka znajdują się głównie przestawienia nadające się dla najmłodszych widzów, ale znajdą się również bardziej wymagające przedstawienia.

Wypoczynek nad morzem

Ciekawym pomysłem na spędzenie urlopu nad morzem jest wybranie się na Sopot Film Festival. Festiwal odbywa się w każde wakacje od 2001 roku i przyznaje nagrodę w postaci statuetki „Parasolnika”. W ostatnich latach na festiwal zaczęła trafiać filmy obecne na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych w Europie. Sekcje konkursowe obejmują kino fantastyczne i filmy krótkometrażowe, zarówno aktorskie, jak i animowane, a sekcje pozakonkursowe to Fantastyczne Premiery, World Focus oraz inne, obejmujące najciekawsze pozycje z całego świata. To nie tylko okazja, aby zobaczyć po raz pierwszy dostępne w Polsce premiery i interesujące kino niezależne, ale także poprzebywać nad morzem – część pokazów odbywa się plenerowo, o ile pozwalają na to warunki pogodowe.

Udostępnij