Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle zdrowy styl życia

Zasady zdrowego stylu życia – czyli co robić, żeby czuć się dobrze?

Data publikacji 30 sierpnia 2022

Zdrowy tryb życia, to wszystkie samodzielne działania i aktywności, które mogą uchronić nas przed chorobami, zachowując przy tym dobre samopoczucie. To także podejmowane przez nas decyzje, nasze zachowania i nawyki. Większości z nas kojarzy nam się to ze zdrowym odżywianiem, jednak to nie wszystko.

Zdrowy styl życia – jakich reguł przestrzegać?

Poniżej znajduje się lista najważniejszych porad i zasad, których stosowanie pomoże utrzymać organizm w zdrowiu. Warto zastanowić się ile z nich przestrzegamy w naszym życiu.

Regularnie dbaj o ruch

Nawet krótkie ćwiczenia, szczególnie na świeżym powietrzu wpływają na poprawę naszego samopoczucia i stanu fizycznego. Wysiłek fizyczny redukuje także stres, dlatego jest to świetna forma odpoczynku także dla naszej psychiki.

Dbaj o ilość i jakość snu

Każdy z nas potrzebuje innego czasu, aby odpocząć. Dużą rolę odgrywa tutaj nasz wiek, Według badań dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin. Brak snu powoduje dużo gorsze samopoczucie, zaburzenia hormonalne a nawet obciążenie mechanizmów obronnych organizmu. 

Warunki w jakich śpimy również są niezwykle ważne. Przed snem powinno unikać się korzystania z telefonu, komputera czy oglądania telewizji. Pomieszczenie w którym śpimy powinno być dobrze wywietrzone i zaciemnione.

Zasady zdrowego stylu życia – Wartościowa dieta 

Dieta wpływa nie tylko na nasz wygląd ale także na nasze samopoczucie. Odżywiając się zdrowo powinniśmy przyjmować odpowiednią ilość tłuszczów, węglowodanów i białka. Witaminy, minerały i błonnik również powinny być wzbogacać naszą dietę. Stosując zasady zdrowego trybu życia warto też spożywać artykuły, które były w jak najmniejszym stopniu przetwarzane lub są pochodzenia ekologicznego. 

Unikaj papierosów i alkoholu

Wynikiem palenia papierosów jest wiele chorób związanych z drogami oddechowymi, układem krążenia czy układem pokarmowym. Udowodnione jest, że palacze mają dużo słabszy sytem odpornościowy. Dym wdychany przez palaczy zarówno czynnych jak i biernych zawiera ponad 4 tysiące substacji tokstycznych. Kilkadziesiąt z nich działa rakotwórczo. 

U osób nadmiernie spożywających alkohol istnieje duże ryzyko występowania nadciśnienia.

Przewlekłe picie alkoholu wiąże się także z chorobam wątroby, rakiem piersi u kobiet bądź rakiem prostaty u mężczyzn. Toksyczne substancje jakie zawiera alkohol zaczyna działać kilka minut po jego spożyciu.

Regularne badanie się

Raz w roku warto zrobić podstawowe profilaktyczne badania, takie jak morfologia i badania moczu. Regularne mierzenie ciśnienia krwi również jest bardzo istote. W Polsce co trzecia osoba choruje na nadciśnienie. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną profilaktykę badania m.in. choroby układu krążeniowego, raka piersi i szyjki macicy.

Zasady zdrowego stylu życia – Podsumowanie

Zdrowy styl życia nie raz wymaga od nas wielu wyrzeczeń, jednak warto pamiętać, że korzyści jest dużo więcej. Kilka prostych zmian może zapobiec wielu chorobom i wydłużyć życie człowieka nawet o kilka lat.

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Moc filmów reklamowych dla firm