Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle co zabrać na wyjazd w góry

Co zabrać na wyjazd w góry – porady

Data publikacji 11 września 2022

Nawet podczas niezbyt ekstremalnego wypadu na wycieczkę w Beskidy, warto być dobrze przygotowanym – nie tylko na nieprzewidziane wypadki, ale po prostu na warunki, które panują na szlaku. Nawet tak podstawowa rzecz, jak dobór stroju, ma wpływ na Twój komfort podczas wycieczki. Jeśli nie wiesz, co zabrać na wyjazd w góry, zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Podstawowe wyposażenie

Warto zacząć od podstaw. Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku są odpowiednie buty. Jeżeli nie planujesz wyjątkowo ekstremalnej wyprawy, nie musisz inwestować w buty turystyczne, specjalnie zaprojektowane do górskich wędrówek, ale dobrze wiedzieć, że nie każde obuwie nadaje się na piesze wycieczki po górach. Przede wszystkim powinny to być pełne, wiązane buty, zapewniające stopom odpowiednią stabilizację. Dobrze nadadzą się buty sportowe, ale te z grubszą podeszwą, przeznaczone do biegania lub chodzenia po bardziej wymagającym podłożu. Reszta stroju powinna być wygodna, niekrępująca ruchów i uszyta z przewiewnych materiałów, co zapewni komfort podczas wielogodzinnej wędrówki. Na wycieczkę bezwzględnie należy zabrać ze sobą wodę lub inny napój, który skutecznie gasi pragnienie, oraz, zależny od długości wyprawy, zapas jedzenia.

Co jeszcze warto mieć przy sobie w górach?

Nawet jeżeli jedzie się w góry, żeby odciąć się od reszty świata, powinno zabrać się telefon, szczególnie na wycieczki samotne. W razie wypadku umożliwi to pechowemu podróżnikowi wezwanie pomocy, a powiadomienia z pracy zawsze można wyciszyć. Na wyjazd w góry warto wziąć ze sobą również apteczkę, albo chociaż jej najbardziej podstawowe elementy – plastry, bandaż i płyn do dezynfekcji. A gdyby ktoś chciał nie tylko obcować z przyrodą, ale również czegoś się o niej nauczyć, może spakować podręczne klucze do oznaczania roślin, grzybów czy ptaków, a także mapy okolicy i kompas. Na wypadek zmiany pogody, dobrze jest zabrać w góry pelerynę lub lekki płaszcz przeciwdeszczowy.

A na dłuższy wyjazd…

Jeżeli planowany jest kilkudniowy wyjazd w góry, warto wziąć ze sobą jeszcze parę dodatkowych rzeczy. Z pewnością, oprócz dobrego zorientowania się w położeniu schronisk lub miejsc, w których dozwolone jest nocowanie w namiocie (nie można rozbijać namiotów w miejscach objętych ochroną), warto wziąć ze sobą latarkę, a jeżeli zatrzymuje się w miejscu, gdzie wolno biwakować, to również zapałki oraz zestaw prostych naczyń do przygotowania ciepłego posiłku nad ogniskiem. Fani survivalu zamiast turystycznego namiotu mogą zaopatrzyć się w pałatkę.

Nowe perspektywy

Redakcja goldcare.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co to znaczy branding