goldcare.com.pl

Blog ogólnotematyczny o urodzie, zdrowiu irozwoju osobistym

Lifestyle

Czym jest joga – co daje i jak zacząć?

Czym jest joga – co daje i jak zacząć?

Dzisiaj joga jest bardzo popularna i wiele ludzi ją praktykuje. Wpływa ona nie tylko na możliwości ruchowe ale także świetnie oddziałuje na ludzki umysł. Zazwyczaj kojarzona jest z odprężającymi i spokojnymi ćwiczeniami czy uspokajającą muzyką. Jednak czy to prawda? Poniższy artykuł dokładnie wyjaśni czym jest joga, jakie przynosi efekty i jak zacząć ćwiczyć.

Czym jest joga?

Joga to system ćwiczeń zarówno fizycznych jak i oddechowych i umysłowych, który wywodzi się z Indii. Często mówi się, że jogę powinno traktować się jak filozofię życiową. Regularne ćwiczenie jogi bardzo pozytywne wpływa na na nasze zdrowie. Ćwicząc ok. 3 razy w tygodniu, różnice w naszym samopoczuciu zauważymy już po miesiącu. Celem jogi jest wyciszenie się, medytacja i samodoskonalenie się.

Dziś najpopularniejszym rodzajem jogi jest  Hatha-joga. Oparta jest praktykach oddechowych oraz na pozycjach nazywanych asanami. Ten rodzaj skupia się także na praktykach moralnych, czyli zakazach i nakazach, których człowiek powinien przestrzegać.

Jakie efekty przynosi praktykowanie jogi?

Wiedząc już czym jest joga, warto przyjrzeć się korzyściom, jakie niesie za sobą jej ćwiczenie. Główne to m.in.:

  • Obniża poziom kortyzolu, redukując przy tym stres
  • Poprawa nastroju i zwiększenie poziomu energii
  • Zwiększenie elastyczności i siły ciała
  • Korzystny wpływ na jakość snu
  • Ochrona i łagodzenie bólu kręgosłupa
  • Wzmocnienie układu odpornościowego
  • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
  • Reguluje ciśnienie krwi
  • Pobudza krążenie

Jak zacząć praktykować jogę?

Rozpoczęcie ćwiczeń nie wymaga od nas zbyt wiele. NIe potrzebujemy specjalnego sprzętu i konkretnych przygotowań. Do tego wystarczy nam mata do ćwiczeń (najlepiej antypoślizgowa) i wygodne ubranie. Kiedy będziemy już wystarczającą zaawansowani, do swoich ćwiczeń możemy dodać akcesoria takie jak paski, klocki czy worki Jogę powinno ćwiczyć się boso. 

Ale jak osoba początkująca powinna zacząć? Najlepiej zrobić to pod okiem kogoś doświadczonego. Warto zapisać się na zajęcia lub poszukać w Internecie filmików instruktażowych. Bardzo ważne jest precyzja wykonywanych ćwiczeń, ponieważ napinanie niewłaściwych mięśni może skutkować wyczerpaniem i szybkim poczuciem zmęczenia. Nie należy też przekraczać swoich możliwości. Joga to nie rywalizacja z innymi lecz praca z samym sobą w swoim tempie.

Przed wykonywaniem treningu nie należy jeść obfitych posiłków. Wystarczy spożyć lekką przekąskę około godzinę przed ćwiczeniami.

Czym jest joga – podsumowanie

Badania naukowe potwierdziły ćwiczenie jogi korzystnie wpływa na równowagę psychofizyczną. Praktykując jogę stosujemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć. Patrząc z boku na doświadczone osoby, może ona wydawać się trudna. Poniekąd jest to prawda. Lecz żeby dojść do wprawy, trzeba ćwiczyć i uczyć się wszystkiego od podstaw. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.