goldcare.com.pl

Blog ogólnotematyczny o urodzie, zdrowiu irozwoju osobistym

Lifestyle

Atrakcje turystyczne Krakowa – historyczne miejsca warte odwiedzenia

Atrakcje turystyczne Krakowa – historyczne miejsca warte odwiedzenia

Stolica Małopolski kryje w sobie wiele wspaniałych miejsc, które przyciągają turystów z całego świata. Atrakcje turystyczne Krakowa zapewniają świetną formę lekcji historii ale także rozrywki zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Sprawdź 5 miejsc wartych odwiedzenia podczas pobytu w Krakowie.

Atrakcje turystyczne Krakowa – lista najważniejszych zabytków

Ilość zabytków w Krakowie jest spora. Dzięki zachowanym budowlom z okresu wojennego możemy przyjrzeć się im z bliska i poznać historię dawnej stolicy Polski

Wawel

Jest to pierwsze i obowiązkowe miejsce, które trzeba odwiedzić. Siedziba władców polskich udostępnia Zamek Królewski, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie czy Katedrę Św. Wacława i Stanisława. Znajdujący się tam najstarszy Polski kościół, czyli Katedra Wawelska jest również miejscem pochówku władców Polskich. W podziemiach pochowane są także osobistości takie jak Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz.

Dla młodszych turystów nie lada gratką jest znajdujący się tam symbol Krakowa czyli Smok Wawelski. Smocza jama znajduje się u stóp wzgórza wawelskiego. Największą atrakcją jest ziew smoka powtarzany co 10 minut przez całą dobę.

Rynek główny

Kolejnym przystankiem jest Rynek główny w Krakowie. Jest to największy średniowieczny plac w Europie. Dawniej to właśnie tam odbywały się najważniejsze zgromadzenia ludu. Dziś możemy podziwiać odbywające się tam występy taneczne czy muzyczne. 

Zaś pod płytą Rynku otwarte jest muzeum, obrazujące życie codzienne mieszkańców Krakowa z dawnych czasów. Liczne pozostałości ze średniowiecza to nie tylko świetna lekcja dla dorosłych ale także dla dzieci.

Atrakcje turystyczne Krakowa – Kościół Mariacki

Jego historia sięga aż 1222 roku. Wyróżnia się licznymi zdobieniami i ornamentami znajdującymi się na ścianach. Znajdująca się obok 81-metrowa wieża, niegdyś strażnica, dziś słynie z codziennie wybrzmiewającego tam hejnału mariackiego. Wnętrze kościoła zdobi zabytkowy, 11-metrowy ołtarz Wita Stwosza.

Sukiennice

Rynek główny dzieli wielka hala targowa zwana sukiennicami. Wybudowana w XVIII wieku gromadziła kupców i kupujących. Jak sama nazwa mówi, niegdyś handlowano tam suknem lecz dziś spotkamy tak tylko sklepiki z pamiątkami czy miejsca z tradycyjnym polskim jedzeniem. Na pierwszym piętrze zaś mieści się oddział Muzeum Narodowego.

Okno Papieskie

Przy ulicy Franciszkańskiej znajduje się bardzo ważne miejsce dla Polaków. W znajdującym się w Pałacu Biskupim okno, przy którym pojawiał się Święty Jan Paweł II dziś jest miejscem odwiedzanym przez wielu turystów. Obecnie w oknie możemy zobaczyć wizerunek Papieża Polaka.

Atrakcje turystyczne Krakowa – podsumowanie

Wyżej przedstawione atrakcje to główne zabytki historyczne, które przyciągają tłumy turystów z całego świata. To jednak tylko garstka tego co kryje w sobie Kraków. Warty zobaczenia również jest m.in. Barbakan dzielnica Kazimierz, Kopiec Kościuszki, Wandy i Krakusa czy Fabryka Schindlera. Odwiedź i sam zobacz co oferuje jedno z najpiękniejszych miast w Polsce!

LOVETRENDY

Udostępnij